Aktuality

V rámci festivalu Jičín – město pohádky zvala do Orlických hor a Podorlicka přímo princezna Kačenka!

Celorepublikově oblíbenou akci Jičín-město pohádky, která se konala v termínu od 13. do 17. září, navštívilo i přes nepříznivé počasí na 50 000 návštěvníků. Letošní 27. ročník festivalu nesl podtitul Český rok aneb Tradice tradičně i netradičně, a historické centrum Jičína tak v různých místech připomnělo všechna čtyři roční období a s nimi spojené české tradice.

Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko (DS OHP) prezentovala pestrou nabídku regionu během víkendového programu v zámeckém parku, který byl mimo placenou zónu, a to cíleně v sekci LÉTO, neboť řada návštěvníků si oblast spojuje stále s ryze zimním obdobím.

V pohádkovém prostředí Jičína zvala k návštěvě stánku a destinace Orlických hor a Podorlicka přímo princezna Kačenka, která vládne Orlickým horám přes léto, od jara do podzimu. S dětmi zde v rámci letní tvůrčí dílny vyráběla slaměné panenky, zatímco se jejich rodiče seznamovali s turistickými atraktivitami a nabídkou Orlických hor a Podorlicka.

Stánek DS OHP navštívilo během víkendu cca 300 návštěvníků z různých koutů České republiky, nejvíce však ze Středočeského kraje, Prahy, okolí Jičína a Hradce Králové. Pro většinu návštěvníků stánku byly Orlické hory a Podorlicko dosud neobjeveným koutem a výzvou k návštěvě. Zájem byl zejména o tipy na ubytování a výlety s dětmi (pěší zábavně-naučné výlety, zajímavé naučné stezky, tvůrčí dílny a „mokré“ varianty pro nepřízeň počasí), překvapila nabídka zajímavých expozic, cyklo a inline stezek, nabídka zámků nebo letní nabídka horských středisek.

Třetina návštěvníků stánku destinaci znala, v minulosti někdy navštívila či do regionu pravidelně jezdí ke známým, na Silvestra apod. (zejm. oblast Deštné, Rychnov n.Kn., České Petrovice, Ústecko-Orlicko). U stánku se s nadšením zastavovali i rezidenti, kteří se hlásili ke svému domácímu regionu a zjišťovali, co nového se „doma“ objevilo nebo se chystá.

Prezentace nabídky turistické oblasti Orlických hor a Podorlicka v rámci této akce proběhla ve spolupráci s Nadačním fondem Jičín - město pohádky, který festival pořádá. DS OHP bylo jedním z partnerů tvůrčích dílen festivalu. Děkujeme!

 

 

CzechTourism partnerství - EVENTY 2018

O partnerskou spolupráci s agenturou CzechTourism na akcích konaných v roce 2018 se prostřednictvím hodnotícího formuláře mohou ucházet realizátoři kulturních, sportovních, gastronomických a společenských eventů, které mají potenciál v oblasti cestovního ruchu.

Jde o akce, jejichž pořádání významně a prokazatelně podporuje a zvyšuje příjezdový cestovní ruch nebo je významným přínosem pro domácí cestovní ruch daného regionu. Partnerské akce agentury CzechTourism jsou v tomto ohledu přímým impulsem pro cestovní ruch dané lokality.

Předmětem smluvního vztahu s agenturou CzechTourism je propagace České republiky prostřednictvím eventu. Jedná se například o následující typy akcí - hudební, filmové, divadelní, taneční nebo gastronomické festivaly, historické nebo kulturní slavnosti, významné sportovní události, závody nebo utkání v různých sportovních disciplínách.

Žádosti pro rok 2018 bude možné podat v termínu od 11. září 2017 od 8:00 do 11. října 2017 do 24:00. Žádosti vyplněné mimo termín nebudou do hodnocení zařazeny.

 

Průběh hodnocení přihlášených eventů:              

a) automatické vyhodnocení pořadí dle nastavených kritérií,

b) zhodnocení přínosu pro regiony a pro zahraniční zastoupení,

c) finální schválení - Ministerstvo pro místní rozvoj.

Informace o výsledcích: po ukončení hodnocení a po schválení Ministerstvem pro místní rozvoj budou všichni uchazeči o výsledcích informováni oddělením eventů.


Formulář žádosti o partnerství je již na webových stránkách spuštěn od 11. září, zájemci mají k jeho vyplnění a zaslání měsíc. V případě nejasností je vám k dispozici Manuál, který je součástí formuláře.

Na agenturu se mohou uchazeči obracet prostřednictvím emailových adres  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  nebo  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

S telefonickými dotazy v souvislosti s vyplněním formuláře mohou uchazeči kontaktovat agenturu od 11. 9. do 11. 10. 2017 každé úterý, středu, čtvrtek 9:00-11:00 a 13:00-15:00 na telefonním čísle: 221 580 421.

 

 

 

Turistů v oblasti Orlických hor a Podorlicka stále přibývá!

Dle statistických dat ČSÚ (HUZ – pobyt v hromadných ubytovacích zařízení) počet návštěvníků, kteří v destinaci Orlických hor a Podorlicka přenocovali, v letech 2012 – 2016 stále rostl. Žádná z oblastí neeviduje úbytek. Nejvyššího nárůstu ve sledovaném období dosáhla oblast Lanškrounska s Českotřebovskem. Nejnižší nárůst je poté evidován v oblasti Žamberecka.

Území turistické oblasti Orlické hory a Podorlicko zahrnuje celkem 7 správních obvodů obcí s rozšířenou působností  (Dobrušku, Rychnov n.Kn., Kostelec n.O., Žamberk, Ústí n.O., Česká Třebová a Lanškroun), částí území zasahuje také do SO ORP Vysoké Mýto (Choceň), Náchod a Králíky.

Nárůst počtu návštěvníků HUZ v letech 2012 – 2016:

SO ORP Dobruška – nárůst o 34,3%

SO ORP Rychnov nad Kněžnou – nárůst o 24,8%

SO ORP Kostelec nad Orlicí – nárůst o 32,9%

SO ORP Žamberk – nárůst o 15%

SO ORP Ústí nad Orlicí – nárůst o 33,2%

SO ORP Česká Třebová – nárůst o 53,8%

SO ORP Lanškroun – nárůst o 64,1%

SO ORP Vysoké Mýto – nárůst o 33,2%

Počet návštěvníků, kteří v destinaci přenocovali, dosahuje za poslední 4 roky na území turistické oblasti průměrný nárůst ve výši cca 36%.

Rostoucí návštěvnost regionu dokládají i data z informačních center. V roce 2016 navštívilo informační centra na území Orlických hor a Podorlicka celkem 182 376 návštěvníků. Od roku 2009, kdy byla založena Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko, která se zabývá rozvojem cestovního ruchu a propagací této turistické oblasti, vzrostla návštěvnost o 60%.

Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko, srpen 2017

www.dsohp.cz, www.mojeorlickehory.cz

 

 

 

Infobus prezentoval nabídku Orlických hor a Podorlicka opět na hlavní Jiráskově magistrále!

I toto léto zval do turistické oblasti Orlických hor a Podorlicka speciálně upravený infobus, který byl všem návštěvníkům k dispozici od července do konce srpna, denně mimo pondělí. Infobus je originálním mobilním informačním centrem, prezentujícím na jednom místě nabídku celé turistické oblasti, která zahrnuje území od Nového Hrádku u Náchoda na severu až po Choceň či Lanškroun na jihu.

V čase letních prázdnin zajímavou formou rozšířil síť stávajících informačních center, kterých je v regionu přes léto v provozu dvacet. Infobus byl umístěn i letos v jednom ze strategických míst destinace, neboť Panské Pole, jedno z hlavních sedel Orlických hor, je nejen výchozím místem k Tvrzi Hanička, kterou ročně navštíví až 20 000 návštěvníků, ale leží také na oblíbené Jiráskové hřebenovce, orlickohorské magistrále hojně vyhledávané turisty i cykloturisty. Lokalita je rovněž zastávkou jízdního řádu cyklobusů nebo Radiobusu-Turisty (flexibilní doprava na zavolání).

Návštěvníci zde mohli zdarma získat celou řadu propagačních materiálů, map i oblíbených turistických novin, které pro ně byly inspirací k dalším výletům v tomto rozmanitém regionu. Infobus představil bohatou nabídku turistických atraktivit celých Orlických hor i jejich podhůří s malebným Podorlickem, které je bohaté na kulturní památky. Sbírali zde tipy na aktivní trávení volného času (cyklotipy, adrenalinové aktivity, tipy na pěší turistiku, naučné stezky a tipy pro děti apod.), relaxaci a koupání, ale také kulturní tipy (zámky, hrady, rozhledny, zajímavé expozice a muzea apod.), turistické nabídky zdejších obcí a měst, ubytovací zařízení či občerstvení.

Někteří z návštěvníků infobusu zanechali Orlickým horám a Podorlicku i vzkaz v knize návštěv, kde se podělili o svůj názor a zážitky s pobytem v destinaci. Infobus navštívila zhruba jedna tisícovka návštěvníků z blízkého okolí, Pardubicka a Hradecka, ale také z jižní Moravy nebo ze severních Čech (Ústí nad Labem). Jednalo se převážně o mobilní turisty (doprava autem, motorkáři) a cykloturisty. Nechyběli také zahraniční návštěvníci (zájem o jazykové mutace v angličtině a polštině).

Největší zájem byl již tradičně o mapové podklady (trhací mapy, cyklo mapy) a turistické noviny, ale také o propagační materiály zámků a měst jako je Rychnov n.Kn., Kostelec n.O., Letohrad, Opočno, Dobruška, Žamberk, Lanškroun či Rokytnice v Orl.h. aj.

Aktivitu realizovala Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko, zájmové sdružení právnických osob, jejímž cílem je podpora cestovního ruchu a propagace turistické oblasti Orlických hor a Podorlicka, a to za finanční podpory Královéhradeckého kraje (individuální dotace na projekt Infobus Orlických hor a Podorlicka 2017), firmy AudisBUS s.r.o. Rychnov nad Kněžnou a města Rokytnice v Orlických horách. Děkujeme!

 

Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko, Panská 1492, 516 01 Rychnov nad Kněžnou

www.dsohp.cz, turistický portál www.mojeorlickehory.cz

 

 

 

 
   

Prezentace turistické nabídky Orlických hor a Podorlicka na CIHELNĚ 2017 v Králíkách

V Králíkách a jejich okolí proběhla ve dnech18. až 20. srpna 2017 tradiční vzpomínková akce Cihelna 2017, která každoročně přibližuje široké veřejnosti téma obrany státu kdysi a dnes, vojenskou historii a vojenskou techniku z minulého století i ze současnosti. Letos proběhl jubilejní 20. ročník, který se zaměřil na rok 1945 a konec 2. světové války, a opět připravil velkou podívanou s dynamickými ukázkami na bojišti i ve vzdušném prostoru. Hlavním bodem programu byly bojové ukázky v režii vojensko-historických klubů, prezentace Armády ČR včetně vzdušných sil, integrovaného záchranného systému, Policie ČR, Celní správy ČR, Vězeňské služby ČR, výstava vojenské historické i nejmodernější techniky a mnoho dalšího. V rámci historických ukázek se diváci tentokrát přenesli do oblastí Vyškovska v roce 1945, které před 72 lety osvobozuje Rudá armáda. K vidění bylo na 40 kusů historické vojenské techniky, vč. té nejtěžší a na 200 dobově uniformovaných bojovníků.

Akci navštívilo i letos na tisíce návštěvníků, loni se akce zúčastnilo 20 000 návštěvníků. DS OHP prezentovalo rozmanitou nabídku celé turistické oblasti Orlických hor a Podorlicka v sobotu 19.8., a to společně se sousední destinací Králický Sněžník o.p.s. U stánku se zastavovali všechny generace, z velké části především z oblasti celých východních Čech, ale v nemalé míře také z okolí Brna, jižní Moravy, Ostravska, Plzeňska, jižních Čech nebo Prahy. Nechyběli pravidelní návštěvníci akce, kteří získávali další tipy na turistické atraktivity a nová místa v Orlických horách a Podorlicku, kterou vnímají jako klidovou destinaci (pozn. zájem o méně turisticky vytížené lokality, doporučené trasy apod.). Zájem byl přirozeně o vojenskou tematiku (objekty i naučné stezky), tradičně o turistické mapy a cyklomapy, ale také o tipy na pěší a cykloturistiku, tipy na rozhledny a místa vyhlídek, doporučené cyklovýlety, turistické a vycházkové okruhy měst a obcí, včetně tipů kam s dětmi. Pro třetinu návštěvníků stánku DS OHP byla oblast Orlických hor a Podorlicka zcela novou a neobjevenou destinací, znali jen některá města, často spojená s místem vojenské služby, školních výletů či prázdninových táborů. Zájem byl rovněž o představení destinace jako celku s doporučením na top místa destinace, která by rozhodně návštěvník neměl minout. Mezi návštěvníky stánku DS OHP však byli i tací, kteří destinaci naopak velmi dobře znali a do regionu se každoročně vracejí, a to nejen díky fenoménu pevnostní turistiky. Zaujala ilustrativní mapa s turistickými atraktivitami destinace, poptávka byla po souhrnném image materiálu destinace.

Hlavním pořadatelem akce je město Králíky, Armáda ČR a ARMYFORT s.r.o. – provozovatel Vojenského muzea Králíky. Do akce se aktivně zapojují muzea v Králické pevnostní oblasti a kluby vojenské historie z celé ČR. Akci podpořil Pardubický kraj a řada dalších subjektů, osobní záštitu na akci převzal hejtman Pardubického kraje JUDr. Martin Netolický.

 

 

Tavení skla dřevem Deštné v Orlických horách 2017

Jako každoročně se první víkend v srpnu konala akce „Tavení skla dřevem“ nebo také jak se říká „Svátky skla“, kterou připravují ve spolupráci Obec Deštné v Orlických horách a Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel, spolu s novoborskými skláři a taviči a místními nadšenci, kteří tuto tradici sklářství udržují.

Od pátku 4. 8. 2017 až do neděle 6. 8. 2017 se v zahradě Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném v Orlických horách konal již 26. ročník.  Bez této tradiční a oblíbené akce, jejíž součástí je tavení skla dřevem si už léto v Deštném nikdo nedokáže představit. Každoročně si tyto „Svátky skla“ nenechá ujít spoustu návštěvníků a i letošní ročník navštívilo více než 2810 lidí. Návštěvníci mohli vidět technologii zpracování skla v peci sv. Máří Magdaleny, ve které se topí dřevem, a tento postup již nikde jinde není k vidění. Historie sklářství v Orlických horách je dlouhá, muzeum má doklady o tamním sklářství již z doby pohusitské. Hlavně v šestnáctém století byl rozvoj sklářství velmi dynamický. Poslední pec v Orlických horách sice vyhasla již v roce 1910, ale do té doby fungovalo několik desítek skláren současně. Nad pecí v Deštném, ve které huťaři tavili sklo dřevem, se třepotala vlajka se symbolem ležaté osmičky spojené s křížem.

Při pátečním slavnostním záhájení tohoto ročníku Tavení skla dřevem byla také slavnostně představena kniha „Deštné na starých pohlednicích“, kterou si mohli návštěvníci této akce zakoupit přímo na místě a kromě českého jazyka tu našli i německý překlad. Ti, kteří se této krásné akce nezúčastnili, si mohou tuto knihu zakoupit při každé návštěve obce Deštné v Orlických horách v informačním centru.

Při těchto Svátcích skla se také prezentují i řemesla spojená se sklem - broušení skla, malování skla, leptání, rytí, drátování, skleněné korálky, vinutí perel, podmalba na skle, výroba skleněných figurek a ozdob či tiffany výrobky i skleněné vitráže. Nechyběli ani rukodělné dílničky či regionální producenti se svými vyhlášenými produkty. Návštěvníci si mohli vyzkoušet i foukání do píšťaly a odnést si vlastnoručně vyfouknutou kouličku, nebo si mohli zakoupit krásné výrobky ze skla ať už v podobě džbánků, skleniček, pohárků nebo krásné šperky. Nejeden návštěvník si odvezl nějaký regionální produkt, stejně tak jako my, a jistě si doma pochutnal na deštenských koláčcích či chlebu z Reznerova pekařství, nebo Bylinném sirupu z Orlických hor pana Gerži či produktu Rodinné farmy Sokolí hnízdo Rampuše. K této akci patří také doprovodný program, který byl více než bohatý a zajímavý, ať už v podání vystoupení mažoretek či koncertů v areálu muzea a v kostele sv. Máří Magdaleny. Akci jako každoročně ukončila dražba výrobků sklářů a tombola.

Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko se prezentovala na této akci s turistickou nabídkou celé destinace. Stánek navštívili turisté z Hradce Králové, Pardubic, jižních Čech, Prahy i Moravskoslezského kraje včetně zahraničních turistů z Holandska a Ameriky, ale i rezidenti, kteří tuto akci navštěvují pravidelně, ale i turisté, kteří tuto akci navštívili „jen náhodou“ v rámci svého víkendového pobytu či dovolené. Zájem byl převážně o turistické mapy – cyklo, pěší trasy, doporučené kratší trasy pro rodiny s dětmi, o nabídku kam s dětmi a další turistické cíle. Stánek navštívili všechny věkové kategorie turistů, ale převážně turisté 50+ a rodiny s dětmi.