Aktuality

MMR vyhlásilo další výzvu na rozvoj základní a doprovodné infrastruktury cestovního ruchu v roce 2018

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlašuje 1. VÝZVU K PŘEDKLÁDÁNÍ ŽÁDOSTÍ O DOTACE  Z NÁRODNÍHO PROGRAMU PODPORY CESTOVNÍHO RUCHU V REGIONECH pro rok 2018.

Dotace je určena na monitoring návštěvnosti, navigační a informační systémy pro účastníky cestovního ruchu, doplňkové služby a vybavenost dálkových a regionálních tras pro lyžařskou, vodní, cyklo, pěší turistiku a další udržitelné formy turistiky, úpravy lyžařských běžeckých tratí, ekologicky šetrná doprava návštěvníků v turistických regionech, doprovodná infrastruktura cestovního ruchu v regionu.

Žádosti lze podávat do 12. 1. 2018, dotace je ve výši 50%. Seznam potenciálních žadatelů vč. způsobilosti aktivit najdete v dokumentech ke stažení níže.

 

Orlické hory a Podorlicko vítězná destinace soutěže EDEN 2017

Ve finále letošního ročníku soutěže EDEN tentokrát zazářily Orlické hory a Podorlicko, které získaly vítězný titul Excelentní evropské destinace s jedinečným kulturním produktem. Do soutěžního projektu Evropské komise se zapojily s produktem Zámky na Orlici – česká Loira. Ocenění vyzdvihlo destinaci na evropskou úroveň. 

Tématem letošního ročníku soutěže EDEN, která cílí na méně známé evropské regiony, byl kulturní turismus. Orlické hory a Podorlicko se postupně dostaly mezi tři nominované finalisty. Slavnostní vyhlášení vítězné destinace proběhlo na galavečeru při Fóru cestovního ruchu, které se konalo ve dnech 15. - 16. 11. 2017 v Táboře.

„Ocenění má pro destinaci velikou hodnotu a moc si toho vážíme. Orlické hory a Podorlicko jsou pro mnohé stále neobjeveným regionem, který tiše vyčkává, až přijde jeho čas. A přišel! Obrovským přínosem je nejen finanční podpora ve výši cca 0,5 mil. Kč na marketingovou podporu produktu a destinace, propagace ze strany CzechTourismu a Evropské komise, ale také zviditelnění efektu spolupráce obcí, měst a podnikatelů, kteří společnými silami na úrovni destinačního řízení podporují rozvoj cestovního ruchu této, nutno dodat, největší turistické oblasti východních Čech“, sděluje své dojmy Jaroslav Zedník, předseda zájmového sdružení Orlické hory a Podorlicko.

„Podpora produktu je pro nás výzvou dále jej rozvíjet a návštěvníkům pobyt v destinaci ještě více zpříjemnit a motivovat k objevování dalších pokladů, které tu máme“, dodává Eva Vaníčková, ředitelka destinační společnosti.

Zámky na Orlici jsou perlou Podorlicka a produktem opravdu vysoké kulturní hodnoty, které nemají v republice obdoby. Zámky po restituci prošly významnou rekonstrukcí, otevřely se veřejnosti a vytvořily zde velmi rozmanitou a zároveň promyšlenou kulturní nabídku co do historie, architektonických stylů tak do pestrosti zážitků, a to takřka na jednom místě. Zámky si tak nekonkurují a díky širokému spektru služeb naopak přináší návštěvníkům velmi rozmanité zážitky pro různé cílové skupiny. „Produkt čerpá nejen z výjimečné koncentrace kulturních památek, které spojuje řeka Divoká Orlice zrovna tak jako je tomu na francouzské řece Loiře. Ale produkt staví také na atraktivním příběhu zdejších panských sídel a osobnostech významných šlechtických rodů, které zde mají své kořeny a zámky mají opět ve svých rukách“, vyzdvihuje exkluzivitu produktu i destinace Eva Vaníčková.

Prohlídku zámků si zpříjemníte posezením v zámeckých kavárnách, cukrárnách a restauracích, procházkou zámeckými parky a oborami, projížďkou po cyklostezkách nebo návštěvou některé z celé řady kulturních akcí. Na zámku v Potštejně a Doudlebách n.O. se můžete i ubytovat, po domluvě také v Častolovicích.

Pozvánku lze uchopit jako jednodenní výlet i několikadenní pobyt. Inspirací vám může být 3-denní doporučený program včetně tipů, kde se ubytovat, dobře najíst a co dalšího v okolí podniknout, který najdete na turistickém portále destinace www.mojeorlickehory.cz.

Destinace je na zámky i osobnosti šlechtických rodů vskutku bohatá, za dalšími příběhy zavítejte na Kolowratský zámek do Rychnova nad Kněžnou, za rodem Colloredo-Mansfeldů do Opočna či rodem Parishů do Žamberka, ale také do Kvasin, Letohradu, Lanškrouna či Chocně.

Region ukrývá řadu dalších atraktivních cílů a míst, které doslova pohladí po duši. Vydejte se je objevit!

EDEN (European Destinations of ExcelleNce) je projekt Evropské komise, jehož hlavním cílem je podpora udržitelného cestovního ruchu ve státech Evropské unie. Hlavní náplní projektu je soutěž o excelentní destinaci cestovního ruchu, která probíhá v participujících státech každoročně již od roku 2007. Soutěž cílí především na méně známé evropské regiony. Česká republika se projektu účastní od roku 2009 a národním koordinátorem je agentura CzechTourism. ec.europa.eu

www.eden-czechtourism.cz

Orlické hory a Podorlicko se zapojily do soutěže EDEN v minulosti již několikrát a dostaly se do finále v kategoriích Cestovní ruch a chráněná území (2008/2009), Obnova hmotného dědictví (2010/2011), Cestování bez bariér (2012/2013) a Cestovní ruch a lokální gastronomie (2015).

Kontakt:

Mgr. Eva Vaníčková, ředitelka Destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko, 774 125 014, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.dsohp.cz

VI. ročník ankety KRAJ MÉHO SRDCE

Redakce KAM po Česku a veletržní společnost INCHEBA Praha připravily pod záštitou Asociace krajů ČR v pořadí již V. ročník oblíbené   internetové ankety Kraj mého srdce.

Cílem ankety je zmapovat názory lidí, jak vnímají konkrétní kraj z pohledu cestovního ruchu. Jaký kraj si návštěvníci vybaví, když se řekne například pěší turistika. Návštěvník zapátrá ve vzpomínkách na své zážitky z putování po ČR a poté je zohlední v anketě.

Nově se hlasuje v deseti kategoriích, v každé kategorii se musí označit tři preferované kraje, úspěšné odeslání hlasování vám potvrdí zpráva, hlasování končí 31. 1. 2018 ve 24.00 hod.

Rádi by jste podpořili Orlické hory a Podorlicko? Co pro to musíte udělat? Zaškrtnout ve Vámi zvolené kategorii Královéhradecký i Pardubický kraj, protože Orlické hory a Podorlicko přesahují právě přes tyto oba kraje. Děkujeme Vám všem za případné hlasy.

Hlasovat můžete zde http://www.kampocesku.cz/anketa a nezapomeňte, soutěží se o zajímavé ceny.

Tradiční setkání TIC regionu před zimní sezónou 2017

Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko pořádá za podpory Pardubického kraje již tradiční workshop pro informační centra z území destinace před zimní sezónou, který se bude konat dne 14. 12. 2017 od 8 hodin na Rampuši.

Pravidelně dvakrát ročně, vždy před hlavní zimní a letní sezónou, se schází za účelem zefektivnění společné propagace turistické oblasti Orlických hor a Podorlicka zástupci všech informačních center regionu.

Podrobnosti k workshopu včetně programu najdete zde.

Destinační společnost připravuje vydání nové tiskoviny na téma kulturního turismu!

Brožura pod názvem Cesty za historií a kulturou je další ze série image propagačních materiálů v edici DS Orlické hory a Podorlicko.

Reaguje nejen na bohatou nabídku celé turistické oblasti, ale také na dlouhodobě podporované marketingové téma kulturního turismu, komunikované na národní úrovni. Tiskovina provede návštěvníky po těch nejzajímavějších kulturních místech a památkách, od hradů a zámků, přes poutní místa, židovské památky, zajímavá muzea, skanzeny a řemeslné dílny až po významné osobnosti či kulturní akce v regionu.

Jeho distribuce bude probíhat začátkem prosince, a to v síti informačních center a u vybraných poskytovatelů služeb v regionu. Zájemci budou moci propagační materiál získat také na veletrzích cestovního ruchu či propagačních akcích, kterých se DS OHP tradičně účastní. K dispozici bude zdarma.

Vydání propagačního materiálu je realizováno za finanční podpory Královéhradeckého kraje, a to v rámci projektu „Podpora činnosti a rozvoje destinačního managementu Orlické hory a Podorlicko 2017“.

Informační centrum roku 2017

Vyhlašovatelem ankety byla Asociace turistických informačních center ČR a provozovatelem portálu Vydavatelství KAM po Česku. Po dobu zveřejnění ankety na www.kampocesku.cz od 20. 6. do 31. 8. 2017 navštívilo stránku celkem 28 789 návštěvníků.

Na prvních třech místech v České republice se umístil Jihočeský, Karlovarský a Liberecký kraj. Čtvrtou příčku obsadil Královehradecký a pátou Pardubický kraj.

Nejlépe bylo hodnoceno v Královehradeckém kraji RTIC Kostelec nad Orlicí se 760 hlasy, v Pardubickém IC Litomyšl s 472 hlasy. Anketa tak do jisté míry odpověděla na vnímání práce informačních center ze strany laické i odborné veřejnosti.  Překvapením ankety byl velký počet hlasů ze zahraničí.

Slavnostní vyhlášení výsledků ankety proběhlo v rámci galavečera při Členském fóru A.T.I.C. ČR ve Vrchlabí 5. října 2017.