Orlické hory navštívil redaktor holandského turistického portálu

Corno van den Berg, redaktor holandského portálu www.droomplekken.nl a cestovatel v jedné osobě, navštívil Českou republiku poprvé. Jeho první návštěva vedla do východních Čech, a to do rozmanitého regionu Královéhradecka včetně Orlických hor. Hory obecně jsou pro Holanďany přitažlivé, ty české navíc pro jejich dostupnost, bezpečnost, ale i finanční přijatelnost. A Orlické hory? Ty je lákají pro zdejší klid a pohodu, neboť Holandsko má jednu z největších hustot osídlení v Evropě.

Turistický region Královéhradecka redaktor navštívil v polovině května v termínu 15.-18.5.2018, který tu poznával celkem tři dny. Společně se zástupcem Destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko navštívil jedny z nejzajímavějších míst Orlických hor, zaměřené na krajinu, výhledy, místa genius loci, tradice a řemesla, mezi kterými nechybělo ani pivovarnictví.

Výchozím místem bylo horské středisko Deštné v Orlických horách s Penzionem Kozí Chlívek, kde mu byla zajištěna strava i ubytování. Zde ho zaujal kostel sv. Matouše nad horskou obcí a navštívil také Ateliér zvonaře a hrnčířky s ukázkami hrnčířské práce. Neminul však ani výhledy do krajiny od Masarykovy chaty na Šerlichu, která je nejnavštěvovanějším místem na hřebenu Orlických hor.

V rámci své cesty se okusil i s atmosférou česko-polského pohraničí a část svého výletu strávil ve znovuzrozené obci Neratov. Zde zavítal do nově otevřeného Neratovského pivovaru a v rámci exkurze tu ochutnal na čepu i pivo Prorok. Jedinečný zážitek zažil také při mši pana faráře Suchára v Chrámu Nanebevzetí Panny Marie s prosklenou střechou. Jednou ze zastávek byl také kostel sv. Jana Nepomuckého na Vrchní Orlici, který je známý i z filmové turistiky, a to snímkem Jak jsem obsluhoval anglického krále. Po trase směrem na Zemskou bránu, na jedno z nejromantičtějších míst Orlických hor, ho zaujali i místní historické domky. Na Zemské bráně se prošel skalnatým údolím Divoké Orlice až k Pašerácké lávce, kde obdivoval i pevnostní opevnění z období 1937-1938. Na jeho cestě nechyběla ani krásná příroda v okolí Rokytnice v Orlických horách nebo Anenský vrch s rozhlednou.

Corno van den Berg láká turisty k návštěvě celé řady míst světa především formou poutavých fotografií. Fotí a píše převážně pro svůj portál droomplekken.nl, ale také pro AmazingPlaces.com nebo National Geographic.

V rámci tří denního press tripu Královéhradeckem redaktora zaujalo především Hruboskalsko, v Kuksu poté časté a různorodé vyobrazení smrti a v Orlických horách nejvíce zapůsobil Neratovský chrám i pivovar. Rovněž ocenil různorodé terény pro cykloturistiku.

Aktivita proběhla ve spolupráci s DS OHP, Královéhradeckým krajem a zahraničním zastoupením Agentury CzechTourism v Nizozemí (Amsterodamu).